Firma założona została w 2008 roku przez wielokrotnego Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej, lidera Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY, pilota samolotów odrzutowych z nalotem ponad 4000 godzin, wówczas od kilku miesięcy pułkownika rezerwy, 

 

 

Zajmujemy się doradztwem lotniczym, pełnym szkoleniem  PPL(A) organizacją kursów doskonalących dla pilotów oraz pełnym przeszkalaniem na typ. Szczególne miejsce w naszej firmie zajmuje akrobacja samolotowa. Przeprowadzamy szkolenia na każdym z poziomów (BASIC, ADVANCED, UNLIMITED), przygotowujemy zawodników do udziału w zawodach na całym świecie, zapewniamy profesjonalną opiekę trenerską. Dla pasjonatów lotnictwa organizujemy loty zapoznawcze samolotami akrobacyjnymi, prowadzimy wykłady w szkołach, udostępniamy nasze samoloty do sesji zdjęciowych.   

 

 

 

 

    

Od początku istnienia firmy, naszą misją jest szkolenie pilotów pod kątem zachowania maksymalnego bezpieczeństwa w powietrzu, potrafiących rzetelnie określić ryzyko wykonywania lotów i zdolnych do radzenia sobie w każdej niespodziwanej sytuacji.

 

Jako jedyni w Polsce, podczas szkolenia PPL(A) realizujemy kurs podstawowych figur akrobacyjnych (pętla, przewrót, spirala, korkociąg) przygotowujących adeptów lotnictwa do błyskawicznych reakcji w najbardziej nieprzewidywalnych warunkach. Cyklicznie organizujemy kursy doszkalające z zakresu zachowania bezpieczeństwa, bierzemy aktywny udział w konferencjach poświęconych bezpieczeństwu w lotnictwu na całym świecie.

 

Od 2013 roku „Żelazny6 – Wojciech Krupa” współtworzy konsorcjum w ramach projektu AeroSafetyShow Demonstrator+ PL - inteligentny system nadzoru i bezpieczeństwa operacji lotniczych w czasie rzeczywistym".

 

 

 

 

 

 

 

Od momentu założenia firmy "Żelazny6 - Wojciech Krupa" funkcjonuje przy niej Ośrodek Szkolenia Lotniczego. OSL "Żelazny6" od kilku sezonów utrzymuje sięw czołówce rankingu najwyżej ocenianych szkół lotniczych w Polsce.

Każdego roku nasi uczniowie osiągają bardzo wysokie noty podczas egzaminów przeprowadzanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zdobywając kolejne poziomy lotniczych uprawnień.

Posiadamy certyfikację według międzynarodowych przepisów JAR szkoląc zgodnie z Europejskim Prawem Lotniczym (Joint Aviation Requirements), dzięki czemu zdobywane uprawnienia są obowiązującymi na terenie całej UE. Nasz ośrodek jest pod stałą kontrolą ULC i firm nadzorujących sprawność samolotów (CAMO).

 

Kandydatów na pilotów szkolimy według autorskich programów zatwierdzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w Polsce kładąc szczególny nacisk na wykształcenie w przyszłym pilocie umiejętności pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa w każdych warunkach. Jedyni w kraju, w trakcie  szkoleń do licencji PPL(A) przeprowadzamy kurs podstawowych figur akrobacyjnych (pętla, przewrót, spirala, korkociąg). Nasi uczniowie dzięki odbywaniu lotów szkoleniowych na samolotach akrobacyjnym nabierają nieocenionego doświadczenia w sterowaniu maszyną podczas dużych przeciążeń i mogą w kontrolowanych warunkach sprawdzić swoje zachowanie w trudnych warunkach*.

Ze względu na realizowane przez nas cele szkolenia teoretycznego i praktycznego dbamy o to, aby wszyscy nasi instruktorzy posiadali jako standard minimum uprawnienia do akrobacji średniej.

 

Lokalizacja OSL Żelazny6 pozwala na przeprowadzanie szkolenia praktycznego w okolicach Poznania i korzystanie z przestrzeni kontrolowanej TMA Poznań, lotniska kontrolowanego Ławica (EPPO), nadzorowanej ATZ lotniska Kobylnica oraz przy ciągłym wykorzystywaniu przestrzeni MATZ lotniska Krzesiny (EPKS) i Powidz (EPPW). Dodatkowym atrybutem jest możliwość wykonywania lotów szkolnych na tych lotniskach oraz sieci lądowisk wokół Poznania (Żerniki, Bednary czy Zborowo), a także nauka umiejętności omijania stref poligonów (np. Biedrusko) i parków narodowych (Wielkopolski Park Narodowy).

 

Decydując się na szkolenie w naszym ośrodku zyskują Państwo gwarancję nauki od pilotów z tysiącami godzin nalotu oraz doświadczonych specjalistów (lekarz medycyny, meteorolog, technik samolotowy). Śledząc na bieżąco zmiany i nowości w metodach szkolenia lotniczego na całym świecie dokładamy wszelkich starań, żeby czas spędzony na nauce w OSL Żelazny6 zaprocentował jak najlepszymi osiągnięciami w lotnictwie.

 

W związku z posiadaniem samolotów i kadry wyspecjalizowanej w szkoleniu w akrobacji samolotowej, m.in. medalistów mistrzostw Polski i Europy jako jedyni w Polsce skupiamy się na szkoleniu w akrobacji samolotowej od minimum niezbędnego do tzw. „wpisu w licencję” do indywidualnego zaawansowanego szkolenia zawodniczego. 

 

 

Od 2010 roku do chwili obecnej siedziba OSL Żelazny6 znajduje się na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy koło Poznania.

Do dyspozycji naszych uczniów oddajemy salkę wykładową wyposażoną w bardzo przydatne materiały dydaktyczne dla 12 osób oraz pokój wypoczynkowy z wygodnymi sofami, szafkami na odzież, ekspresem do kawy, lodówką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

płk rez. dypl. inż. pil. Wojciech Krupa

Pilot samolotów odrzutowych, instruktor, pilot zawodowy i szybowcowy z 35 letnim doświadczeniem o nalocie życiowym ponad 4500 godzin. Absolwent Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W latach 2001-2007 dowódca 3. Eskadry Lotnictwa Taktycznego „POZNAŃ" i 31. Bazy Lotniczej Poznań-Krzesiny. Były dyrektor działu szkolenia Aeroklubu Polskiego, założyciel i trener zespołu akrobacyjnego „Żelazny". Wieloletni członek Kadry Narodowej w akrobacji samolotowej, pięciokrotny Mistrz Polski oraz medalista Mistrzostw Europy. Egzaminator w zakresie pilotażu w ULC, posiadacz krajowych uprawnień trenerskich w zakresie akrobacji samolotowej. Główny dystrybutor na Polskę firmy produkującej samoloty akrobacyjne EXTRA. Właściciel certyfikowanego Ośrodka Szkolenia Lotniczego „ŻELAZNY 6". Członek zwyczajny Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego, Prezes Polish Aerobatic Club, Prezes honorowy Stowarzyszenia „AVIATA", członek European Airshow Council. Zdobywca diamentowej odznaki szybowcowej.

 

 

O NAS
O NAS
KURSY
KURSY
KONTAKT
KONTAKT
SZKOLENIA
SZKOLENIA
ASSD+PL
ASSD+PL
DORADZTWO
DORADZTWO
AKROBACJA
AKROBACJA

O NAS

DLACZEGO MY

OŚRODEK SZKOLENIA LOTNICZEGO

Wojciecha Krupę.
Wojciecha Krupę.