Firma założona została w 2008 roku przez wielokrotnego Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej, lidera Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY, pilota samolotów odrzutowych z nalotem ponad 4000 godzin, wówczas od kilku miesięcy pułkownika rezerwy, 

 

 

Zajmujemy się doradztwem lotniczym, pełnym szkoleniem  PPL(A) organizacją kursów doskonalących dla pilotów oraz pełnym przeszkalaniem na typ. Szczególne miejsce w naszej firmie zajmuje akrobacja samolotowa. Przeprowadzamy szkolenia na każdym z poziomów (BASIC, ADVANCED, UNLIMITED), przygotowujemy zawodników do udziału w zawodach na całym świecie, zapewniamy profesjonalną opiekę trenerską. Dla pasjonatów lotnictwa organizujemy loty zapoznawcze samolotami akrobacyjnymi, prowadzimy wykłady w szkołach, udostępniamy nasze samoloty do sesji zdjęciowych.   

 

 

 

 

    

Od początku istnienia firmy, naszą misją jest szkolenie pilotów pod kątem zachowania maksymalnego bezpieczeństwa w powietrzu, potrafiących rzetelnie określić ryzyko wykonywania lotów i zdolnych do radzenia sobie w każdej niespodziwanej sytuacji.

 

Jako jedyni w Polsce, podczas szkolenia PPL(A) realizujemy kurs podstawowych figur akrobacyjnych (pętla, przewrót, spirala, korkociąg) przygotowujących adeptów lotnictwa do błyskawicznych reakcji w najbardziej nieprzewidywalnych warunkach. Cyklicznie organizujemy kursy doszkalające z zakresu zachowania bezpieczeństwa, bierzemy aktywny udział w konferencjach poświęconych bezpieczeństwu w lotnictwu na całym świecie.

 

Od 2013 roku „Żelazny6 – Wojciech Krupa” współtworzy konsorcjum w ramach projektu AeroSafetyShow Demonstrator+ PL - inteligentny system nadzoru i bezpieczeństwa operacji lotniczych w czasie rzeczywistym".

 

 

 

 

 

 

 

Od momentu założenia firmy "Żelazny6 - Wojciech Krupa" funkcjonuje przy niej Ośrodek Szkolenia Lotniczego. OSL "Żelazny6" od kilku sezonów utrzymuje sięw czołówce rankingu najwyżej ocenianych szkół lotniczych w Polsce.

Każdego roku nasi uczniowie osiągają bardzo wysokie noty podczas egzaminów przeprowadzanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zdobywając kolejne poziomy lotniczych uprawnień.

Posiadamy certyfikację według międzynarodowych przepisów JAR szkoląc zgodnie z Europejskim Prawem Lotniczym (Joint Aviation Requirements), dzięki czemu zdobywane uprawnienia są obowiązującymi na terenie całej UE. Nasz ośrodek jest pod stałą kontrolą ULC i firm nadzorujących sprawność samolotów (CAMO).

 

Kandydatów na pilotów szkolimy według autorskich programów zatwierdzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w Polsce kładąc szczególny nacisk na wykształcenie w przyszłym pilocie umiejętności pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa w każdych warunkach. Jedyni w kraju, w trakcie  szkoleń do licencji PPL(A) przeprowadzamy kurs podstawowych figur akrobacyjnych (pętla, przewrót, spirala, korkociąg). Nasi uczniowie dzięki odbywaniu lotów szkoleniowych na samolotach akrobacyjnym nabierają nieocenionego doświadczenia w sterowaniu maszyną podczas dużych przeciążeń i mogą w kontrolowanych warunkach sprawdzić swoje zachowanie w trudnych warunkach*.

Ze względu na realizowane przez nas cele szkolenia teoretycznego i praktycznego dbamy o to, aby wszyscy nasi instruktorzy posiadali jako standard minimum uprawnienia do akrobacji średniej.

 

Lokalizacja OSL Żelazny6 pozwala na przeprowadzanie szkolenia praktycznego w okolicach Poznania i korzystanie z przestrzeni kontrolowanej TMA Poznań, lotniska kontrolowanego Ławica (EPPO), nadzorowanej ATZ lotniska Kobylnica oraz przy ciągłym wykorzystywaniu przestrzeni MATZ lotniska Krzesiny (EPKS) i Powidz (EPPW). Dodatkowym atrybutem jest możliwość wykonywania lotów szkolnych na tych lotniskach oraz sieci lądowisk wokół Poznania (Żerniki, Bednary czy Zborowo), a także nauka umiejętności omijania stref poligonów (np. Biedrusko) i parków narodowych (Wielkopolski Park Narodowy).

 

Decydując się na szkolenie w naszym ośrodku zyskują Państwo gwarancję nauki od pilotów z tysiącami godzin nalotu oraz doświadczonych specjalistów (lekarz medycyny, meteorolog, technik samolotowy). Śledząc na bieżąco zmiany i nowości w metodach szkolenia lotniczego na całym świecie dokładamy wszelkich starań, żeby czas spędzony na nauce w OSL Żelazny6 zaprocentował jak najlepszymi osiągnięciami w lotnictwie.

 

W związku z posiadaniem samolotów i kadry wyspecjalizowanej w szkoleniu w akrobacji samolotowej, m.in. medalistów mistrzostw Polski i Europy jako jedyni w Polsce skupiamy się na szkoleniu w akrobacji samolotowej od minimum niezbędnego do tzw. „wpisu w licencję” do indywidualnego zaawansowanego szkolenia zawodniczego. 

 

 

Od 2010 roku do chwili obecnej siedziba OSL Żelazny6 znajduje się na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy koło Poznania.

Do dyspozycji naszych uczniów oddajemy salkę wykładową wyposażoną w bardzo przydatne materiały dydaktyczne dla 12 osób oraz pokój wypoczynkowy z wygodnymi sofami, szafkami na odzież, ekspresem do kawy, lodówką.

O NAS

OŚRODEK SZKOLENIA LOTNICZEGO

Wojciecha Krupę.
Wojciecha Krupę.

NASZE SAMOLOTY 

MISJA

Created with WebWave CMS by w4malinie, zdjęcia: Marcin Huta, Jacek Waszczuk